פורסם ב טיולים ומסעות, צילום ופלסף

אפיפניה, חג ההתגלות

Epifania, baptism at jordan river_07

Epifania, baptism at jordan river_06Epifania, baptism at jordan river_04Epifania, baptism at jordan river_11Epifania, baptism at jordan river_10Epifania, baptism at jordan river_09Epifania, baptism at jordan river_02Epifania, baptism at jordan river_08Epifania, baptism at jordan river_03Epifania, baptism at jordan river_14Epifania, baptism at jordan river_13Epifania, baptism at jordan river_12

צילומים: תמר מצפי כל הזכויות שמורות ואין לעשות שימוש בתמונות ללא אישור הצלמת (C)

חברה ויויאן שהיא מורת דרך, סיפרה לי על האפיפניה, חג ההתגלות. חג אותו חוגגים מידי שנה הנוצרים אורתודוקסים.

בתחילה חששתי, היססתי בכ"ז  נסיעה בכביש 1 ואח"כ כביש 90 לכיוון יריחו ולבקעה. זה לא הזמן לטייל באזור זה בתקופה הזו חשבתי. אך מכיוון שאני אוהבת ריטואלים דתיים, ונוסעת עד קצה העולם כדי לצפות בהם ולתעד כמובן, אז נסעתי.

הדרך הייתה מאד יפה, שלווה, ההרים והגבעות הצהובות שהיו אפופות אובך השרו אוירה מיסטית ככל שהתקדמו אל היעד , קסיר איל יהוד ליד יריחו.  שם יש קטע קטן של הירדן שלתוכו אמורים להכנס ולטבול המאמינים האורתודוקסים,  זה הקטע היותר חשוב של הירדן, שם התחיל הכל שם ישו טבל בעצמו כך הם מאמינים. עוד בטרם הגענו לאתר נגלו לעיננו שרידי כנסיות ומנזרים נטושים והרוסים.

החורבות האלה באמצע המדבר מצטלמות די יפה.

הגענו לשפת הנהר, המון אנשים לבושים בגלימות לבנות, נכנסים פנימה למי הנהר שהיו חומים וכנראה גם מזוהמים, אך לאיש לא היה אכפת. אנשים מילאו בקבוקים כדי לקחת איתם. מרחו עצמם או ניגשו לאיזה איש דת כדי שיצליף בהם קלות בצרור הבזיליקום שהיה בידו, האיש היה מכניס את הזר למים מוציא ומתיז על קהל. אז החלה המתנה לבואו של הפטריאך, התקרבנו קלות שיפרנו עמדות. עמדנו ישבנו, הסתובבנו והפטריאך לא מגיע. לאחר המתנה ארוכה של כמה שעות הגיעו שניים פרשו שטיח שהגיע מהמדרגות עד שפת הנהר. עד קצת המתנה, עוד צילומי קהל מאמינים. לפתע קולות תופים ילדים עטופים כפייה ירדו אל המדרגות מתופפים בקצב תהלוכה. מיד אחריהם הגיעה תהלוכה של כמרים לבושים גלימות חגיגיות ובראשם הפטריאך עם שפם וזקן דומה קצת לעמיר פרץ. נעמד על שפת הנהר מידי פעם זרק צרור של בזיליקום לתוך הנהר החום, בירך את הנהר אחרי זה שמו בידיו שתי יונים צחורות והוא הפריח אותן, האמונה אומרת שכאשר ישו התגלה הגיחה גם יונה צחורה בשמיים.

תם הטקס, הפטריאך עזב ואז מיהרו להכנס למקום כל המאמינים שהמתינו בסבלנות, כדי לטבול באותו קטע נהר ששם הוטבל ישו ואותו בירך הפטריאך.

 

 

{חג ההתגלות  הוא חג נוצרי המציין את התגלותו של אלוהים בצורת אדם, בדמותו של ישו, בפני שלושת האמגושים.מקור השם במילה היוונית אפיפניה (επιφάνεια) שמשמעותה התגלות. החג נחוג שנים עשר ימים לאחר חג המולד, ומקורו בנצרות האורתודוקסית. בארץ ישראל נוהגים האורתודוקסים לחגוג את האירוע בטבילה בנהר הירדן, ליד המקום בו הוטבל ישו על ידי יוחנן המטביל באזור קאסר אל יהוד. האירוע נערך ב-18 בינואר לפי לוח השנה המקובל, }

 

מאת:

צלמת עיתונות משנת 1988 צילמתי עבור עיתונים ומגזינים מובילים בארץ ובמסגרת עבודתי בסוכנות "ישראל סאן" גם לעיתונות חוץ משנת 1994 משמשת כצלמת עיתון גלובס, מתמחה בצילום פורטרטים וצילום עיתונות תיעודי. מרצה בנושא צילום עיתונות ועל "הסיפור מאחורי התמונה"

4 תגובות בנושא “אפיפניה, חג ההתגלות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s